sobota 31. března 2012

Tentokrát trochu zemědělské kultury...

31. 3. 2012
Tento víkend nám nepřipravil teplotu blížící se 20ti stupňům, na kterou jsme si během března zvykli, naopak, zima se vrátila a udeřila s novou silou. Fučí vítr přibližující se síle vichřice, poprchá a je slabých 9 stupňů celsia. Výlet na kole jsme zbaběle vzdali. Ale co s načatým víkendem, doma přece sedět nebudeme?! Taky že ne! Navrhla jsem - což takhle jít na zemědělský veletrh? Dušánek, místo aby nezřízeně jásal nad mým návrhem, prohlásil, že se tam chystá v týdnu. Ale milostivě se podujal, že tedy půjdeme i dnes. Líně chtěl jet autem, ale já, jelikož je mi vzácný každý pohyb, jsem trvala na MHD. Sice se tvářil, ale následně nelitoval ani vteřinu.
 
 Už v prvním pavilonu jsme se občerstvovali v domovském stánku merunkovicí, následně pak vínem, pivem a opět merunkovicí. Divil se sám sobě, že chtěl jet autem. Nádherné barevné zemědělské stroje nám splývali záhy s fialovými krávami.
 
 Vlastně ne, fialové tam jediné nebyly, byly tam černé a bílé a různě flekaté.


















A také tam byly ovečky, oslící, koně. Užívali jsme si ochutnávek, kochali se nevídanými obrovitými zemědělskými stroji.

 
 Kdyby mi někdo ráno vykládal, že zde vydržíme až do 17,30, tak bych se mu vysmála. Ale užili jsme si to se vším všudy.

... A všude jenom bledule

24. 3. 2012
Víkend je jarní víc než přehnaně, teploměr slibuje až 19°C. Náš osud zpečetil titulek v novinách, který se zmínil o tom, že ve známé lokalitě v údolí obce Chlebské kvetou bledule. Jako cíl je to lákavé. Ovšem vlak do Bystřice nad Pernštejnem, kam chceme jet, rozhodneme-li  se pro tento výlet, jede v 8 hodin a to by znamenalo natočit si budík na šestou. Což vehementně odmítám, rozhodně žádný budík natáčet nebudeme! Dušánek se tváří lehce rozladěně, ale neříká nic. Chápe, že po celotýdením zápřahu na odpočinek mám nárok.
Ráno jsem vzhůru úderem páté, tak vstávám a pomalu tvořím domácí hodnoty. Někdy po šesté vstává Dušánek a dost se diví, že se chystám na výlet a na vlak. Nepochopil tu jemnou nuanci - nezrušila jsem daný výlet, jen jsem nenatočila budík. A jsme vzhůru, takže jedeme!
Vlak kupodivu jel na čas a z Bystřice jsme vyjeli v 9,30 hodin. Sluníčko svítilo přes modrou oblohu a ranních 9 stupňů již vystoupalo jistě na daleko příjemnější teplotu. Míříme k Víru, tedy jen k vesnici stejného jména, jako je přehrada, sjíždíme k ní docela dlouhým klesáním, ale rozhodně nepromrzáme.
 
Nebýt mobilů, tak už od vesnice Vír  bychom putovali každý jinou trasou, ale naši operátoři nám umožnili se zase setkat. (Dušánek mne čekal kdesi uprostřed klesání a já jeho už za Vírem u rybníčku - kochala jsem se pohledem na kačenky.
 
 Jak se mu podařilo mi umožnit být v předu, když jel pořád daleko přede mnou, nevím...Evidentně se potřeboval zaběhnout).
Údolím pokračujeme směrem ke Štěpánově nad Svratkou, dozvídáme se, že zde byly založeny jedny z prvních moravských železáren, fotíme železný kříž dokládající umění místních železářů.
 
 Cyklisty nepotkáváme žádné a je tu i docela autoprosto. Zkrátka pohoda. Projíždíme vesnicí Ujčov, zde docela chcípl pes.
 Ve stráni fotíme nádherně rozkvetlé kytičky v listí (prosím znalé turisty, aby mi je identifikovali). S Dušánkem je identifikujeme jako nepampelišky a tušíme, že bledule to zcela jistě nejsou... Ovšem, jsou nádherné a na tomto místě na nás koukají ze stráně všude.










Uhýbáme na Dolní Čepí a za ním vjíždíme  do údolí chlébského potoka, mírně do kopce stoupáme k vesnici Chlébské. Záhy už je vidíme. Zvonečky bledulí. Pár trsů.

A kousek dál další. A pak celé polštáře. Zběsile je začínám fotit. Záhy mi Dušánek oznamuje, že to ještě nejsme "tam".

























 Tak pokračujeme v jízdě. Přibývá lidí, přibývá zaparkovaných aut. Pak už dál auta nemůžou a jde se pěšky. Jsou zde ne polštáře bledulí, ne koberce bledulí ale přímo lány.

 
 Je neuvěřitelné, je to nádhera. Je to nevídané. Je to něco, co jsme nikdy neviděli. Trochu to kazí to množství lidí, ale všichni jsou ukáznění, okouzlení a všichni zběsile fotí. Každý si chce zachytit alespoň kousíček té krásy...

... Oběd si dáváme v Nedvědicích a pokračuje směrem na Tišnov. V Černvíru míjíme historický dřevěný most,
 
Z Doubravníku nejedeme po silnici, ale podél řeky. V místě, kde nesmyslně fabrika zabírá cestu a cyklisté i pěší lidé musí jít po pěšině mezi řekou a dráhou nás překvapí připomínka zimy. Jsme nuceni z kol sesednout a tlačit kola, neboť v trase je sice ujetý a rozbředlý, ale přeci sníh, přes který není možno projet a tak musíme jím kola protlačit.
 

 Tišnov nám nabízí novou cyklostezku, kterou s radostí využíváme. Nádraží míjíme v 15,30 hod a Dušánek mne zkouší tím, že se chce jít kouknou, kdy jede vlak do Brna. Je mi jasné, že v tak krásný den by ho zakončení výletu teď a zde zklamalo. Po posilnění v cukrárně vyrážíme kolem zahrádkářské kolonie k Březině. Navštěvujeme nenadále a nečekaně Dušánkova kolegu s rodinou a poté zjišťujeme, že naše zdržení bylo poněkud delší, než bylo záhodno. Plánovaná trasa k přehradě a kolem ní až domů je nereálná.
To nejsme schopni do tmy zvládnout. Tak se vracíme do Hradčan a pokračujeme do Drásova, Malhostovic a po cyklostezce do Kuřimi. Zde nám o deset minut ujíždí vlak na další se nám skoro hodinu čekat nelze. Už se lehce stmívá, ale volíme raději jízdu po hlavní do České a odtud do Řečkovic než čekání v čekárně... Už jedu víceméně ze setrvačnosti, jen dávám pozor, aby můj dnešní výlet nebyl završen nějakým pádem z únavy. Najeté km na tachometru nám utěšeně stoupají. Za tmy přijíždíme domů a našlapáno máme rovných 90 km.
Byl to neuvěřitelně plný a nádherný den!

středa 28. března 2012

Divá Bára

27. 3. 2012
Před návštěvou tohoto představení jsem marně přemýšlela, o čem vlastně toto představení, tedy spíše kniha, podle které bylo natočeno, vlastně je. Zjistila jsem, že má paměť týkající se povinné četby je notně děravá a zcela jistě směšuje Divou Báru s Viktorkou z Babičky.
Divadlo nám připomnělo, že Bára je jedna z prvních emancipovaných dívek, která odmítá běžné konvence, má svůj mozek a své představy o životě, do kterých si nechce nechat mluvit. Výsledkem je velké drama, ve kterém Bára bojuje za právo na svobodnou existenci a na štěstí. Naráží na nepřátelství téměř všech vesničanů, bázeň svého pravého otce ( ), bojícího se k ní veřejně přiznat a pomáhá jí jen tak, aby se to nedotklo vesničanů...
Milé jsou scény s ovečkami a husičkami:

Skvělou roli v představení  má Mazák, jeho farář je opravdový, lidský, vtipný, moudrý člověk a přitom i lidsky hřešící...
Zápletku tvoří příběh kamarádky Elišky, která je nucená do sňatku s nemilovaným mužem Skálou, Bára jí pomáhá, aby si ho nemusila brát (na hřbitově si zahraje na ďábla) a díky tomu je vesničany málem zlynčována.






Situaci zase zvládá farář, za pomocí myslivce, do něhož se Bára pomalu a jistě zakoukává a pak s ním odchází pryč, do jiného, lepšího světa...



sobota 17. března 2012

Koniklece už rostou!

17. 3. 2012
Celý týden meteorologové předpovídali excelentní víkend, snažili jsme se na něj moc netěšit, protože jak známo, ani v 21. století jejich předpovědi nejsou 100%. Týden dopředu vůbec ne a někdy bohužel ani den dopředu. Takže teprve až dnes ráno nás vítala modrá obloha bez mráčku a rtuť teploměru odvážně stoupala nahoru, jsme uvěřili. A samozřejmě vytáhli kola. Pochopitelně nepřipravené, zaprášené, nenamazané, s vyfouklými dušemi. Ale to byl detail, který se během chvilky napravil. Závažnější nedostatky nebyly, tak jsme mohli úderem čtvrt na jedenáct vyrazit. Dřív to stejně nebylo rozumné, protože ranní teploměr ukazoval pouhou nulu. Teď už krásných 11°C a na sluníčku to krásně hřálo. Hlava rodiny měla za úkol vymyslet nenáročnou rozjížďkovou trasu, nejlépe úplně po rovině, jen aby si tělo lehce zvyklo na nezvyklé pohyby i posez na španělském sedle. Bylo mi jasné, že slibovaných maximálně 30 km to nebude... Taky mi bylo jasné, že do lednicko-valtického areálu nejedeme.
Zamířili jsme po cyklostezce do Komárova, odtud zpět k Vídeňské ulici, přes kopec nad Výstavištěm a kolem mamuta k silnici směr Kohoutovice. Pak kam jinam je to nejlepší než přímo k Myslivně... No ano, když chceme do Kohoutovic na koniklece, tak tudy je to nejlepší. A každý Brňan ví, že Kohoutovice zrovna přímo v rovině neleží... Tak jo, šlo to. Trošku se o nás pokoušel kolaps možná i infarkt, ale vyšlapali jsme to od Myslivny byl pohled na Brno, který neznáme.
A pak už jsme mířili na kopec nad sídlištěm, kde údajně dle Dušánka mají růst už koniklece. Bylo mi jasné, že je to jen mrzká záminka, aby mě dostal do kopce. Taky jsem mu to při jízdě vzhůru patřičně zdůraznila, že jsem jeho habaďůru prokoukla. Pochopitelně, pohled na nejbližší loučku mi dával zapravdu. Jenže, když jsem pak zaostřila svůj, přestálým vypětím rozostřený, zrak ejhle, oni tam byly.

 Oni vykukovali . A tady chomáček a tady další, a tam ještě krásná rozkvetlá trojice! No prostě už rostou! Začínají, chlupaté hlavičky jsou všude kolem, zatím ještě většinou docela maličké, ale najdou se i statní krasavci! Dušánkovi jsem se omluvila a mu jistě značně odlehlo. Tvářil se nadmíru spokojeně.








Další cesta vedla přes Kohoutovice ( mamka si zde dáchla, já jsem zjistil, že mi u konikleců spadlo tričko a tak jsem se pro něj vracel a mamka relaxovala na lavičce ), do  Popůvek, Troubska, Střelic, kde jsme si dali oběd v hospodě, která byla příliš drahá na to, abychom ji někomu doporučovali. Dušánek nesměle navrhl, že to vezmeme ještě přes Ořechov, když se mu tak zadařili ty koniklece, nemohla jsem už frflat a kopec do Ořechova jsem statečně vyšlapala. Během sezóny, po patřičném rozjetí bych o těch kopcích ani nemluvila, že, ale na první trasu to místo projížďky po rovinách byla spíše horská etapa. Zakončili jsme ji kocháním v zahradnictví u Brabce, kde jsem nakoupili jahody, které nám letos zcela vymrzli a udělali si radost pár kytkami na zahrádku. Domů jsme přijeli v 17 hod a najeto máme 52 km.

středa 7. března 2012

Papežka

28. 2. 2012
jsme shlédli na muzikálové scéně tento kousek. Byla jsem plna očekávání, protože před lety jsem četla knihu Papežka Jana a ta byla přímo skvělá. Velmi záhy jsem poznala, že příběh ji docela přesně kopíruje, což mu však neubírá na kráse, právě naopak. Herecky bylo špičkové nasazení, úžasná byla Hana Holišová v hlavní roli. Hudba byla zvučná, podtrhovala napínavý děj. Legenda o ženě, která usedla na papežský stolec nás naprosto uchvátila.
Chytrá dívenka se prosadila v mužském světě a posléze díky svému převleku studovala v Římě, stala se léčitelem papeže a po jeho smrti jako nejvzdělanější ze všech kněží je zvolena papežem... Její osud je krásný i krutý, její konec smutný. Režíroval to Stanislav Moša, z herců je třeba jmenovat zejména Ladislava Koláře, jehož herecký výkon jako vždy nezklamal a jeho zpěv - je tak nádherný, až se tají dech. Zamilovaný Gazdík, opatrovatel Jany,  i  Igor Ondříček v negativní roli otce ambiciózního uchazeče o trůn papeže,   nám trochu hoši stárnou, ale jejich  hlasy nikoli. Stano Slovák byl pěkně hnusný táta malé Jany a při jeho výkonu mne mrazilo, tak byl opravdový.
Všem tento muzikál doporučuji, trval skoro tři hodiny, ale sledovali jsme ho bez dechu, v napětí, oslnění a já sem tam i se slzou v oku...