středa 27. dubna 2011

Velikonoce kolem Bečvy

23. 4. 2011, sobota
Pozdní datum Velikonočních svátků a k tomu úžasná předpověď počasí rozhodla o tom, co letos budeme během nich dělat - kola zase už docela dlouho zahálela, je třeba je oprášit. Slibovaných 24-25°C mne přimělo nachystat si opalovací krém, přibalili jsme i plavky. V dubnu jsme se ještě v přírodě nekoupali! A místo našich toulek jsme vytvořili tak nějak během týdne - minulý pátek jsem byla na zajímavé služební cestě ve Valašském Meziříčí a jízda místní krajinou (tehdy jen autem) mne nadchla. Fakt je v podbeskydí nádherně! Pak stačilo si náhodou přečíst si článek o místních skvělých nových cyklostezkách podél Bečvy a plán se začal měnit ve skutečnost. Dušánek dokázal během krátké doby trasy na tři dny připravit a řekli jsme si, když není problém se ubytovat na cestách po Asii, proč bychom to nezkusili i v domovině, kde máme jednu nezpochybnitelnou výhodu - dorozumíme se.
Přesně dle plánu, tj. v 8 hod ráno jsme autem, s koly na střeše, vyrazili po dálnici směr Přerov. Seděla jsem na místě spolujezdce, slunce pralo přes naše tónované ( tj. špinavé ) čelní sklo dravou silou, rozpouštěla jsem se. Po čtvrthodině jízdy jsem to už nevydržela a nasoukala se na zadní sedadlo, kde jsme měli naskládané brašny, pití, přilby... Přilby?! Moje tu jaksi nebyla. Divné. Nebyla na brašnách, vedle brašen, pod brašnami ani na zemi. Můj dotaz na Dušánka: "tys mi nevzal přilbu?" ho lehce nadzdvihl ze sedadla a varovné: "jak nevzal?! Alespoň o něco se staráš ty, ne!" bylo jasnou odpovědí na první malý problém. Na mé opatrné "však můžu jezdit bez přilby" zavrčel: "to tedy nemůžeš..." A bylo významné ticho. V Holubicích se otočil a neslavně jsme se vraceli domů... Přilba kupodivu nebyla nikde před vchodem do domu, na schodišti, ve výtahu, čekala na skříňce v předsíni.
A tak jsme si výjezd zopakovali, tentokrát už načisto. Po cca 20 km jízdy Dušánek prolomil ticho slovy: "ta půlhodina nám bude chybět", a posléze, cca 30 minut před Přerovem prohlásil: "už jsme mohli nasedat na kola". Je to pravda. Tu půlhodinu vlastně už nikdy nedoženeme, alespoň na tomto výletě ne.
V Přerově jsme auto ponechali na sídlišti a vyrazili směr Valašské Meziříčí. Už jen výjezd byl pro brňáky něco, co je hodné obdivu. Městem a pak i kus za ním jsme jeli po dvouproudé cyklostezce až do Kozlovic. Pokračovali jsme do Radslavic a stoupali do Pavlovic u Přerova, kde nás čekalo první KPČ, zámeček, hezky opravený, v němž byl domov důchodců. Projeli jsme si parkem a obhlédli ho ze všech stran, výzdoba nám připomněla, že fakt jsou Velikonoce.
Babičky a dědečkové si ozdobili keřík před vchodem, bylo to milé, ale současně na mne z toho tichého, krásného místa dýchal smutek...
Pokračovali jsme na Šišmu a Bezuchov po krásných silničkách, s minimálním provozem. Do Žákovic jsme se dostali kolem dalšího domova důchodců, také byl malebný a zde jsme naznali, že pokud bychom v takovém domově skončili spolu s ostatními turisty,tak by to zas až tak špatné nebylo. Naplnilo by se to krásné z puberty rovnou do senility ... a společně!

























U kapličky ze 7mi lípami, památkou na 30.ti letou válku, jsme se rozhodli nejet na Žákovice, ale ještě pokračovat na Horní Nětčice  a pak Býškovice. Bylo tu nádherně. Rozhled do daleka, kvetoucí aleje místního národního stromu - švestky - a také třešní.

 
V Býšovicích nám skupinka chlapců s hrkačkami připoměla, že je poledne a zvony jsou v Římě. Při naší jízdě se opět potvrzovalo cyklistické pravidlo - vždy a všude se jede proti větru. V našich končinách severovýchodní vítr nebývá zase tak častým jevem, ale dnes se docela rozvášnil a během dne stále zesiloval. Na Kelč jsme už nejeli, začínali jsme být docela vyčerpaní a těšili se na oběd ve Valašském Meziříčí, tak jsme si to střihli přes Kunovice, ovšem, při cestě z kopce jsme také museli šlapat. Cesta po hlavní teď v sobotu se docela dala, provoz nebyl tak strašný.
Po výborné svíčkové v hotelu hned na kraji Meziříčí, Abácie, (ale byl drahý, víckrát bysme tam nešli), jsme najeli konečně na stezku kolem Bečvy, jeli jsme po pravém břehu, proti proudu, tedy do kopce a proti větru. Jak jinak. V Mladé frontě jsme si přečetli pro nás aktuální článek o tom, jak je cyklostezka Bečva nenáročná, je i pro začínající cyklisty. My jsme makali jak diví a lepší průměrnou rychlost než 13,5km/hod jsme nedosáhli. Dost slabota, co?!

Přes Jablůnkov jsme mířili do Vsetína, asfaltovou cyklostezku na chvíli vystřídal i terén, ale bylo sucho, stezka byla uježděná a také měla něco do sebe...



Ve Vsetíně jsme nakoupili zásoby - večeři, snídani a poseděli si na náměstí, které nás kromě kamenného chronometru ničím nezaujalo. Já jsem tedy už byla značně grogy, protivítr mne totálně vyšťavil.  Zima dnes nebylo, ale teplo také vypadá jinak. Vítr ovzduší prochlazoval, jeho nárazy do vlahého jarního vánku měly hodně daleko. Ze Vsetína jsme vyrazili po krásné nové cyklostezce, ale u Janova nastal menší problém. Cyklostezka náhle, bez varování končila, domorodci nás upozornili, že pokračuje - a opravdu pokračovala o 30 m bokem a cca 50 m dále ( zcela zjevně se sousedním obcím nepodařilo cyklostezku správně napojit. Mezi výbornými asfalty bahínko, špica.
Pomalu nastával čas starat se o ubytování. První možné jsme měli poznačené, že by mohlo být v Beefu, tedy v Hovězí. A hned druhý telefonát vyšel. Pan Tydlačka z Ubytovny s domácí kuchyní nás po poradě s manželkou přijal a bylo to tam veskrze milé, přátelské i cenově přijatelné. A jejich domácí kyselica, kterou nás hladové a znavené pohostili, byla víc než skvělá!  http://www.ubytovaniutydlacku.estranky.cz/
Do osmi hodin večer jsme vydrželi být vzhůru, ale déle ne. V nohách jsme měli  74 km, většinou proti větru, první část vedla  docela vlnitou krajinou, teploty  vzduchu nastoupali  maximálně do 19°C, no,  docela nás to zmohlo.

24. 4. 2011 - neděle Velikonoční
Ráno bylo slunečné, ale docela chladné.  Po snídani, v 8.00 hod vyjíždíme směr Huslenky. Cyklostezka Bečva je již plynule navázaná, projíždíme po krásném asfaltu jednotlivými vesnicemi. Cyklostezka je natolik nová a čerstvá, že ještě není označena směrovými tabulemi, jen na zemi občas zahlédneme značení, které nám potvrzuje, že opravdu jsme na cyklostezce a neodbočili jsme někam jinam. Více než toto nám ale vadí, že nevíme, kolem kterých vesnic projíždíme. Tedy mi to víme, díky Dušánkovi, ale ty cedule a tabule nám přesto chybí. Zlobit se nemůžeme, cyklostezka se slavnostně otevírá až 3. 6. 2011.
Projíždíme tichou ranní, nedělní krajinou, stráně jsou rozkvetlé, na sjezdovkách zahlédneme ale i pruhy sněhu...




V jedné chvíli míjíme docela obrovské parkoviště, jeho rozměry nás překvapují, to zde čekají takový nápor bruslařů a cyklistů? Záhy jsme pochopili, proč ho zbudovali. Kvůli přírodnímu koupališti - mezi Novým Hrozenkovem a Korolinkou je vybudováno v r. 2009-2010 zcela nové koupaliště, štěrkopískové.
Je nádherně čisté a bez lidí svěží. Pokud se parkoviště zaplní a třeba jen půlka lidí si sem lehne, bude po romantice. Smočím ruku, voda je víc než ledová. Škoda, takové dubnové koupání by také nebylo marné, abychom překonali rekord získaný loni u Jindřichova Hradce na písečňáku...

Míříme do Velkých Karlovic, jsme tu cca v 11 hod a Velikonoční radovánky jsou zde v plném proudu.  Ochutnáváme trdelník - tak božský jsme nikdy nikde nejedli, prohlížíme zdobení perníčků, vajíček, posloucháme dudáka, prohlížíme dřevěný kostelík.

Sluníčko docela praží, ale chvilkama zafouká hodně studený vítr. Obloha se nebezpečně mračí, vyjíždíme odsud a zkrápí nás pár kapek. Cyklostezka začíná být přerušovaná, vždy kousek je a pak zas chvíli mezera.
Je již výhodnější jet po silnici než se vyčerpávat přejížděním z pangejtu a zas na něj... Provoz není velký, ale hrozba deště je zase o něco větší. U Leskové dokonce chvíli čekáme v autobusové zastávce, než největší slejvák přejde. Pak již stoupáme přes Makovský průsmyk po hlavní silnici na Bumbálku. Nad Makovem je docela pěkná bouřka, nám se zatím vyhýbá. Jedeme v krátkém rukávu, stoupá se nám docela dobře, na Bumbálce se zase schováváme do autobusové zastávky  a oblékáme zimní doplňky, všechny, co máme - je tu 9°C a čeká nás docela dlouhý sjezd. Během něho 3x zastavujeme, abychom nezmrzli na kost. U přehrady v Horní Bečvě začíná zase cyklostezka. Velice rádi opouštíme hlavní silnici, ne kvůli provozu, který dnes není tak strašný, ale kvůli tomu, že končí sjezd. Opravdu, slyšíte dobře, dnes je sjezd hodně hnusná záležitost.
Míjíme Bečvy Horní, Prostřední i Dolní, těšíme se do Rožnova pod Radhoštěm. Procházíme si místní známý skanzem, nabízí zde spoustu velikonočního zboží i domácích lahůdek, ale my jsme přecpaní ještě od oběda, který jsme měli hned v Horní Bečvě. Ve skanzemu jsme na důchodcovský lístek. Kupoval je Dušánek, paní v okénku na něj vybafla: "jste důchodce, že?!" a už mu dala lístek. Tedy dva. I pro manželku. Byla jsem od něj 10metrů a ještě zády, tak jistě proto se to mohlo stát!
Déšť ukončuje naši návštěvu skanzemu, opouštíme ho docela utahaní a nastupujeme na poslední úsek naší dnešní cesty. Škoda, že si ji nemůžeme víc vychutnávat, docela reálná hrozba deště nás pohání vstříc Valaškému Meziříčí, kde máme dnes spát. Máme štěstí, volno mají hned v prvním penzionu, kam voláme. http://www.volny.cz/bundar/. A protože je to z našeho seznamu ten nejlevnější, tak neváháme a hned majiteli nahlašujeme, že kolem 18 hod nás tam má. Nebylo to přímo v Meziříčí, ale v jeho okrajové částí Krhová. Dešti jsme neujeli.

První silnou spršku jsme přečkali pod mostem, pak již v pláštěnkách jsme pokračovali dál, největší slejvák ale přišel těsně poté, co jsme se ubytovali. Levně, v prostorném trojlůžkovém pokoji, s velkou televizí. Tu jsme obzvláště využili, když jsme ji sledovali z postele. Jedním okem jsem shlédla počasí na další den a to bylo vše... Superstar si mohli zpívat jak chtěli, já, ale ani Dušánek jsme je už neslyšeli.Tento den jsme ujeli 77 km.

25. 4. 2011 Velikonoční pondělí
Mlha, 7°C, bezvětří. To je pondělní ráno. Dle plánu si prohlížíme centrum Valašského Meziříčí, je tiché, pusté, pěkné. A překvapuje nás cukrárna na náměstí otevřená již v 8.00 hodin. Tomu nelze odolat, hřešíme a dáváme si čaj a zákusky (to netušíme, že na dlouhou dobu je to poslední jídlo).  Čteme si informační tabuli a zjišťujeme, že jsou zde dva zámky, Žerotínů
a Kinských

, tak kolem nich projíždíme.

Mlhou pokračujeme v jízdě, kopírujeme po silnici nedaleké koryto Bačvy, přes Hustopeče nad Bečvou
(musíme opustit cyklostezku, protože není zpevněná a je značně rozbahněná).
Pak se na ni vracíme a troufáme si jet kolem štěrkopískových rybníků a tratě, udělali jsme dobře, bylo to moc hezké a díky propustnému podloží nebahnité.
Cyklostezka pokračuje směrem na Skaličku a Ústí, až pozdě si čteme, že ve Skaličce je větrný mlýn, takže ten nám zůstává na příště. V Ústí obdivujeme bruslařskou dráhu, která vede prý až do Skaličky, ale my jsme přijeli po silnici.
V Teplicích nad Bečvou šlapeme ke Zbrašovské aragonitové jeskyni kolem lázeňských domů a zřídel. Máme štěstí, i když je pondělí, jeskyně je otevřená a za čtvrt hodiny začíná prohlídka. Jeskyně moc krápníkovou výzdobou nesluje, poté co jsme byli na Macoše a v Postojné, tak tuto si spíš jen odškrtáváme jako splněnou.

Po poledni míříme do Hranic s tím, že se někde ve městě najíme.

Křížem krážem projíždíme centrum, zajíždíme až k panelákové výstavbě a všechny hospody jsou zavřené. Hm, s povděkem vzpomínáme na kalorickou snídani. Hladoví opouštíme Hranice směrem na Týn nad Bečvou, ale na Helfštým pro nedostatek času a smrtelné vyhladovění nestoupáme. Zachraňuje nás Pizzerie v Lipníku nad Bečvou. Dávám si jak jinak - pizzu - ale ta je skvělá! Těsto dle domácí receptury a lepší pizzu jsem nejedla.
Lipník jsme si objeli a je to překvapivě starodávné a pěkné historické město.

Během oběda se začalo zatahovat, moc jsme si dnes slunné oblohy neužili. Cyklostezka mezi Lipníkem a Přerovem je široká, téměř všude s novým asfaltem, s několika restauraci přímo u ní. Počasí se bohužel kazí hrozivě rychle, tak místo abysme si užívali tohoto úseku, opět spěcháme - teď již k autu. Cyklostezka je v tuto dobu docela plná cyklistů, bruslařů, mamin s kočárky. A to je chladno a bude pršet!

K autu přijíždíme na poslední chvíli, cca 10 min v něm sedíme, než se dají naložit kola.
Jsme unavení, ale vyrochnění. Cyklostezka Bečva je skvělá, Brno s těmi svými se může jít bodnout! Poslední den jsme ujeli 68 km.

neděle 10. dubna 2011

Zámek Rájec-Jestřebí , 10. 4. 2011

Nádherné nedělní ráno, obloha bez mráčku, naprosto neuvěřitelně modrá, sluníčko svítí a září naplno. Naprosto skvělé - bohužel ale jen při pohledu z teplého bytu. Přes noc skoro mrzlo, teploměr klesl k nule, rtuť se jen pomalu  šplhá vzhůru, je sotva 5 stupňů... Navíc ještě fouká silný vítr, nikterak teplý. Ale přece nebudeme trčet doma, trápit se vařením nedělního oběda neřkuli horší činností - např. mytím oken před Velikonocemi!  To tedy ne, to si necháme, až bude pršet.
V 10 hodin bylo slabých 10 stupňů a foukalo stále dost silně, tak jsme zbaběle zavrhli kola. Pro tentokrát jsme zvolili výlet autem, s miniminem chůze a s nějakými kochacími požitky. Na zámku v Rájci jsme byli kdysi dávno, když kluci byli malí, utkvěl nám tím, že tam bývá výstava kamélií a je jimi vyzdoben i celý zámek. Mezizastávku jsme si udělali v Šebrově, v zahradnictví u Kopřivů a nepochybili jsme.

Pokochali jsme se květinami všeho druhu a koupili si i něco na zkrášlení naší zahrádky. Měli tam i nádherné hortenzie, tak jsem po 4 letech od památného výletu do Bretaně už neodolala a jednu květinku si koupila.

Snad přežije moji péči a bude se jí na naší zahradě dařit! Další kup byl také dobrý, koupila jsem si kustovnici čínskou, keř, o kterém jsem se dozvěděla teprve nedávno a popis zdravotních účinků jejich plodů mne natolik uchvátil, že jsem ji prostě musela mít. Brněnská zahradnictví zklamala, už jsem se skoro vzdala naděje a ejhle, zde ji měli v celé své kráse. Tak mne to překvapilo, že jsem najednou nevěděla, jestli ji opravdu mám koupit. No možná to bylo spíš kvůli její ceně, oproti jiným křovinám stála plných 330,- Kč. Ale Dušánek rozhodl, že ano, že ji bereme, tak jsem ho poslechla. (Ne že by byl tak věřící v zázračné účinky této rostliny, spíše si uvědomil, že kdybychom ji nekoupili teď, zcela jistě by mi to postupně hlodalo v hlavince a musel by pro ni zajet jindy...)
Rájec - Jestřebí byl poloprázdný, což bylo nádherné, oproti mým vzpomínkám fasádu měl poněkud omšelou, ale pěkný je stále.

Interiér byl taktéž hezký, tam se bohužel fotit nedá, prohlédli jsme si jen reprezentační místnosti v přízemí - každá místnost byla opravdu ozdobena buď kvetoucí kamélií v květináči nebo alespoň jednotlivými květy v dekorativních miskách, talířích, vazbách... V patře zatím letos neprovádí, promrzlá průvodkyně nás zavedla ještě do kaple, ale tam nic moc není.

Anglický park kolem byl plný rozkvetlých sasanek, celé  koberce se rozprostíraly pod stromy.

Chtěla jsem proniknou do skleníku, kde se pěstují kamélie, sešla jsem od zámku se svahu, ale ke skleníkům jsem se nedostala. Svah končil nejen plotem, ale byl ukončen svislým srázem vysokým cca 6-8 metrů. A pak, od města, bylo zcela zřejmé, že tato část pro turisty zkrátka není. Škoda...

...Hm rovinku v závětří je těžké najít, prohlásil náš synek skřehotavým prochladlým hlasem, když se vrátil z výletu na kole totálně prokřehlý. Takže i když byla naše dnešní volba trochu "mastňácká", asi jsme si "počítali rozumně"...

neděle 3. dubna 2011

Z Ivanovic na Hané domů, 3. 4. 2011

Jaro je skutečně tady! Na dnešní den meteorologové slibují až 25°C, což je vlastně už letní teplota, modrou oblohu, tak lze vlastně podniknout jedinou smysluplnou věc na světě - vyrazit do přírody. A jak jinak než na kole. Podmínkou dnešního výletu je jet po slunci, abychom ho co nejvíce užili, nezajíždět do lesů, kde je ještě vlhko a jistě syrovo. Po vitamínu D volá celé naše tělo. Aby naše cesta byla alespoň trochu nová, popovezli jsme se vlakem do Ivanovic na Hané. Cestou nás překvapily válející se mlhy v krajině i oblačná obloha... Hodina cesty rychlíkem jen s jednou zastávkou ve Vyškově a pak v Ivanovicích mě také  trochu znepokojila, obávala jsem se, zda jsme si nazakousli zpočátku cyklosezóny trochu velkého sousta. Všichni  spolucestující cyklisti totiž zcela rozumně vystoupili ve Vyškově... Ale co, Ivanovice jsou jen kousek za Vyškovem tak snad jsme neprohloupili. Že to má Dušánek opětovně dobře namyšlené, se ukázalo hned záhy.Ivanovice nás přivítali svým naprosto neuvěřitelným tichem a klidem.

Jeli jsme z nich po stezce podél dálnice, která jen nějakým zvláštním dílem osudu není značenou cyklostezkou.
To samé pak z Křižanovic  do Vyškova.

Krásná asfaltová cesta, blíž k Vyškovu je pak ještě i  lemovaná čerstvě zasázenými stromy, těsně před Vyškovem i lavičkami. Po nedaleké dálnici jezdí teď v neděli jen sem tam nějaké auto, tak i zde je hluk veškerý žádný.
Vyškov nás překvapil krásou svého náměstí.

Radnice, kostel, domy, lampy, celková úpravnost náměstí je moc hezká a působí na "cizince" přívětivě.
 Jedeme se podívat i k zámecké zahradě, která je poblíž, má v ní být arkádová kolonáda, ale obojí nás trochu zklame, zahrada je omlazená, takže teď působí prázdně, spíš jak fotbalové hřiště a arkády jsou tak nějak působící nově, nevypadají na rok postavení 1673.
Zato muzeum před zahradou se slunečními hodinami je moc hezká budova...

Vyškov opouštíme podél říčky Haná, jedeme směrem na Dědice a odtud na Drnovice, kde obědváme a na Luleč. Následují Nemojany, Habrovany, Vítovice. Jedeme jen velmi mírně zvlněnou krajinou, opravdu bez lesů, s minimem provozu. Ale slibovaných 25°C není ani zdaleka. Po obědě jsme sice už odložili mikiny a jedeme v tričku, ale že by nám bylo "přeteplalo" to rozhodně ne. Ve vesnicích se kocháme pohledem na rozkvetlé zahrádky , na modřence, narcisy, tulipány, krokusy, koniklece, prunus...

Zlatý déšť je také úžasný, teď po šedivé zimě je to tak nádherná osvěžující barva...
Ve Viničných Šumicích pozorujeme ve svahu bývalá terasovitá políčka, již pomalu zarůstají trávou. Málokdo je ještě udržuje... Na jedné straně je hezké, že lidi mají jistě místo toho volný čas pro sebe, na straně druhé je to trochu smutné, že zaniká to, na čem se dřeli celé generace... Přes Pozořice jedeme do Sivic, kde si u dětského hřiště na hodinku dáchneme. Místo, abych se na sluníčku rozehřála, tak se proberu zimou. Vítr je opravdu ještě kousavý...
Z Tvarožné jedeme polňačkama do Podolí, jsou vyschlé, práší se nám od kol. Rozhodujeme se pro jízdu kolem zvláštní osady Gandie a bezprostředně nás napadá udělat si zábližku přes Stránskou skálu. Minulý týden zde byly koniklece v plném květu a je jich tu zde prý také mnoho.
Hodně tam bylo zejména lidí, ale koniklece ještě také.
Pomalu ale už jejich doba končí, přesto nás zdejší květena potěšila svojí krásou.


Zajímavé také bylo, že i pohled na paneláky může být malebný. Už to nejsou ty šedivé krabice jako kdysi.

Najeli jsme překvapivě málo km, pouhých 55 km, nejsem ale zdevastovaná jak jindy, což je také přínosné. Dušánek konstatoval, bodejď bych byla, když jsme se flákali po rovině a jeli hlemýždím tempem. Ale bylo to pěkné, byla to kochací rozjezdovka a byla moc fajn!